. . : :  t e s t e r y   ł ą c z a  : : . .

 
   

      Na różnych stronach internetowych w szybki i prosty sposób można sprawdzić prędkość swojego łącza internetowego.

      Jak działa taki tester? - w momencie rozpoczęcia pomiaru z serwera ściągany jest plik, który zostaje podłączony do skryptu pobieranego ze strony internetowej testera. Skrypt sprawdza, kiedy Państwa komputer ściągnął ten plik i następnie oblicza prędkość Państwa połączenia internetowego. Uzyskany wynik zależy od kilku czynników:

     - posiadanego łącza internetowego i jego sprawności
     - zajęcia posiadanego łącza internetowego przez inne programy
     - szybkości obliczeniowej posiadanego komputera oraz zajęcia komputera
       przez inne programy i ewentualnie wirusy, robale itp.

     - sprawności zainstalowanego u Państwa routera a także nadajnika

       bezprzewodowego lub jakości połączenia radiowego z tym routerem
     - szybkości obliczeniowej serwera na którym zainstalowany jest tester
     - szybkości łącza jakim wpięty jest serwer do sieci Internet
     - „trasie” jaką musi przebyć plik testowy.

      Każdy test prędkości kończy się krótkim podsumowaniem opisującym parametry łącza. Wynik PING'u podany jest w milisekundach (ms) i opisuje opóźnienia łącza internetowego, natomiast wynik testu prędkości podany jest w megabitach na sekundę (Mb/s). Jeśli byśmy chcieli wiedzieć ile to megabajtów na s. (MB/s) to należy uzyskany wynik podzielić przez 8.

      Zaleca się wykonanie kilku pomiarów o różnych porach dnia ewentualnie na różnych stronach i porównanie wyników. Czasem wynik może być niemiarodajny z powodu obciążenia łączy operatora strony lub samego serwera strony. Im szybsze łącze Państwo posiadacie tym mniej testerów będzie potrafiło prawidłowo zmierzyć szybkość łącza ze względów technicznych.

      Jeśli wynik przeprowadzonego testu jest niski, należałoby przeprowadzić ponownie test lub skorzystać z mierników na innych serwerach i porównać wyniki. Jeśli na wszystkich miernikach wartość jest podobna, należało by sprawdzić jakie programy uruchomione w tle zajmują łącze i tym samym łącza dla testera pozostaje tylko część. Łącze może być także obciążone ruchem jakie powodują wszelkiego rodzaju wirusy. Na następujących stronach można przeskanować komputer bez instalacji dodatkowego oprogramowania: MKS, Eset Online Scan, F-Secure, McAfee, Panda Scan. Polecamy taki sposób sprawdzenia wirusów starym komputerom. Jeśli nie posiadacie żadnego antywirusa w komputerze, można pobrać darmowy w pełni funkcjonalny program Avast.

 
      Jeżeli zostało wszystko posprawdzane a test dalej pokazuje niskie wartości, prosimy o kontakt z nami na adres biuro@spokonet.com lub telefonicznie.

      Na następnej stronie przedstawiamy listę przykładowych testerów.

 
 

>>> dalej >>>